Дата: 2016-04-15
Невероятната канела е ценена още от древни времена заради своите кулинарни и медицински свойства. Познатата ни канела днес е всъщност кората на канеленото дърво – може да се намери под формата на пръчици или като фина пудра. Тази нестандартна подправка съдържа активни компоненти, включително цинамаледехид, цинамил ацетат и цинамил алкохол, които са отговорни за някои от терапевтичните ползи от нея.
Защо да консумираме канела?
Да започнем деня с канела е добра идея – можеш да поръсиш сутрешното си кафе или чай с нея. Тя стимулира антиоксидантната защита и убива редица бактерии в организма ни. Антивъзпалителните й съставки помагат за облекчаване на болката и сковаността в мускулите и ставите в следствие на артрит. Ползите от канелата не се изчерпват с това – тя помага при възпаления на пикочните пътища и спомага за регулирането на кръвната захар.
Канелата успокоява възпаленията
Редица проучвания доказват, че канелата оказва въздействие на възпалителните пътища, при което потенциално помага за предотвратяване на невродегенеративни болести.
Свали килограми с канела
Канелата понижава концентрацията на глюкоза в кръвта и усилва инсулиновата чувствителност. Чрез регулирането на покачването на кръвната захар канелата може да има благоприятен ефект върху глада и покачването на теглото.
Помага при възпалено гърло и кашлица
Когато накиснеш канела във вода, правиш канелена вода с водоразтворими фибри, наречени клей. Клеят облекчава гърлото. Антибактериалните свойства на канелата помагат при възпалено гърло, а загряващите й свойства помагат на борбата с инфекциите. Според традиционната китайска медицина канелата е полезна за влажна кашлица.
Има противоракови свойства
Цинамалдехидът в канелата потиска раковите клетки в дебелото черво и може да бъде ефективен срещу раковите клетки в черния дроб. Канелата е добър източник на фибри и микро-минерала манган, както и на калции.
Канела при стомашно-чревни оплаквания
Канелата е доказано добра за лечение на различни стомашни проблеми, сред които загуба на апетит, лошо храносмилане, подуване. Във Франция канелените кори са традиционно използвани за третиране на симптоми от храносмилателни болести,слабост и за улесняване на покачване на тегло. Канелата има изключително дълга история на традиционна употреба по света. С антибактериалните, антигъбичните, антимикробните, антивирусните и антиоксидантни си свойства канелата е била употребявана хилядолетия както в източната, така и в западната медицина.
В индийската Аюраведична медицина канеленото масло се използва като лекарство за третиране на нарушено храносмилане и метаболизъм, възпаление на червата, язва, повръщане, хемороиди, сухота в устата, жажда, синузит, и др.
Можеш да добавяш канела към различни здравословни закуски. Канелата може да се добавя и в пикантни ястия, включително къри и зеленчукова гарнитура, и разбира се в чай. Ако ти се хапва нещо сладко опитай 1 ч.л. канела с около 4 с.л. прясно ленено семе и нарязан банан или зелена ябълка. Тази вкусотия е богата на здравословни мазнини, антиоксиданти и всичко, което канелата може да предостави.
Очаквай още съвети от AyurvedaBio.com!